Mos i hidhni në kosh më lëkurën e patateve, mund t’i bëni lëng dhe do shëroheni dhe shpëtoni nga këto sëmundje

Mos i hidhni në kosh më lëkurën e patateve, mund t’i bëni lëng dhe do shëroheni dhe shpëtoni nga këto sëmundje

Në lajmin më poshtë do të mësoni si të përdorni lëngun e lëkurave të patateve për përmirësimin e qarkullimit të gj akut dhe kundër gurëve në veshka. Pataja është ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese. Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin.

Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave. Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli i lartë i kolesterolit në gjak.

Përgatitja e Lëngut: Lëngu i lëkurave të patateve përgatitet krejt lehtë. Mjafton t’i vendosni lëkurat disa patateve mesatare me 1.5 kg ujë në një tenxhere dhe lërini të ziejnë përreth 20 minuta. Ky lëng mund të konsumohet si çaj për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe enjtjeve të gjymtyrëve. Për këtë qëllim, ekspertët rekomandojnë pirjen e një deri në dy gotave me çaj në ditë.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te lexuar lajmin ne vazhdim.. ↓↓

Lëngun e patateve mund ta përdorni edhe kundër gurëve në veshka. Lajini patatet me ujë të bollshëm dhe më pas futini në një enë të thellë ku duhet t’i mbani në ujë gjatë gjithë natës.

Sa Herë Ta Konsumoni: Të nesërmen, hiqini nga uji ndërsa lëngun pijeni tre herë gjatë ditës.

Patatet kanë efekt diuretik që do të thotë se përshpejtojnë nxjerrjen e to ks inave nëpërmjet urinës. Kësisoj ato do të eliminojnë ose parandalojnë formimin e gurëve në veshka. Lëngun e lëkurave të patates mund ta përdorni në gatime të ndryshme. Këtu përfshihet: përgatitja e supave dhe gjellrave të ndryshme, përgatitja e bukës së shtëpisë apo edhe ëmbëlsirave.Shty’p hapsiren rek.lamuese me poshte per te lexuar lajmin ne vazhdim.. ↓↓

Në rastin e brumit të bukës, lëngu i patateve zëvendëson ujin dhe e bën bukën edhe më të shëndetshme por edhe ndikon që buka të fryhet dhe të jetë më e butë. Në rastin e përgatitjes së ëmbëlsirave, lëngu i patatesh zëvendëson qumështin.

Be the first to comment on "Mos i hidhni në kosh më lëkurën e patateve, mund t’i bëni lëng dhe do shëroheni dhe shpëtoni nga këto sëmundje"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*